“Najlepsza oferta” autorstwa G. L. Carre, czyli dziwność i strach

Najlepsza oferta” (https://www.taniaksiazka.pl/najlepsza-oferta-georgia-le-carre-p-1452483.html) autorstwa Georgii Le Carre to powieść o bardzo niezwykłym temacie. Autorka stworzyła postać bohaterki, która za sprawą niesamowitego splotu wydarzeń znajduję się w bardzo kiepskim położeniu finansowym. Jak sobie radzi? Właśnie to jest osią, wokół której kręci się akcja całej powieści. Osią, trzeba to powiedzieć, raczej niecodzienną, bo takiego tematu próżno szukać w literaturze. Jaki to temat?

Na poważne problemy finansowe, poważna oferta, czyli…

Najlepsza oferta” to książka, której główną bohaterką jest Freya, młoda kobieta, która wraz z matką opłakuje niedawno zmarłego ojca. Niestety okazuje się, że ojciec nie zostawił im zbyt wielkiego spadku. Wręcz przeciwnie. Freya na własnej skórze przekonuje się, co to znaczy być bankrutem. Nie ma nic, musi rzucić studia, bo bez pieniędzy nie będzie w stanie ich opłacać. Musi sobie także poradzić z tym, że wraz z matką nie mają dokąd iść, bo ich dom przepadł razem z ojcem. Co więc może zrobić Freya, kobieta w ogromnej potrzebie. Cóż… Zamierza sprzedać… swoje dziewictwo! Tak. To jest motyw główny tej dziwacznej, czasem śmiesznej, a czasem przerażającej powieści.

Wszystko na sprzedaż, czyli o kondycji współczesnego świata


Klub o wdzięcznej nazwie “Błękitny motyl” to miejsce, w którym obrzydliwie bogaci mężczyźni tego świata kupują dziewictwo od kobiet, które zechcą je im sprzedać. I płacą za to bajońskie sumy. Le Carre bardzo wnikliwie obserwuje współczesny świat. Faktem jest oczywiście to, że książka, którą napisała, jest powieścią, nie zmienia to jednak sytuacji. Takie wydarzenia miewają miejsce na naszym globie i to zapewne nie tylko za oceanem lub zagranicą. Pisarka kreśli obraz świata, w którym nic nie ma już statusu “nie na sprzedaż”, bo w świecie stworzonym przez autorkę na sprzedaż jest dosłownie wszystko, a ci ludzie, którzy są w ogromnej potrzebie, naprawdę są gotowi do tego, aby handlować nawet własnym dziewictwem, byle tylko wyrwać się z biedy i swojego niezbyt optymistycznego położenia.

Jest więc ta powieść nie tylko rozrywkową opowieścią o tym, do czego może nas doprowadzić wir zdarzeń życiowych. To także krytyka współczesnego społeczeństwa konsumpcjonistycznego, w którym człowiek posiadający kapitał gotów jest go używać w sposób niemalże zupełnie nieograniczony i decydować o ludzkich losach z niemal boską mocą sprawdzą. Wystarczy odpowiednia suma, a życie człowieka zmienia się albo w raj, albo w piekło, jeśli ta suma jest sumą długu, który musimy spłacić.

Koniec końców to bardzo erotyczna i zaskakująca powieść o nie tak pesymistycznym znów wydźwięku, jednak podczas lektury warto mieć na uwadze tę mroczniejszą stronę rzeczywistości.

 

 

Related posts